Results

2018  Enzed Baypark Stadium  Jetsprint 

STINGER   GROUP B QUALIFYING
           
Driver Qual 1 Qual 2 Qual 3 Qual 4 Qual Time
P Haden 75.949 DNF DNF 65.301 65.301
D Reade 76.778 68.602 65.439 67.112 65.439
H Wilson 74.206 67.422 67.414 66.682 66.682
J Simmons 88.583 DNF 71.325 67.239 67.239
K Minnell 99.467 81.786 74.453 70.676 70.676
K Beaver DNF 74.907 DNF 75.318 74.907
STINGER   GROUP B ELIMINATIONS
       
Driver TOP 9 TOP 6  
H Wilson 65.597 65.019  
J Simmons 66.148 65.682  
D Reade 66.454 66.360  
K Beaver 69.942 69.420  
P Haden 71.639 73.741  
K Minnell 69.746 DNF  
FOWLER   HOMES GROUP A QUALIFYING
           
Driver Qual 1 Qual 2 Qual 3 Qual 4 Qual Time
R Travers 66.448 69.143 62.301 61.278 61.278
R Burt 77.295 75.392 62.731 73.128 62.731
H Wheelans 71.353 67.867 64.567 62.735 62.735
R Ferguson 73.915 77.445 63.681 DNF 63.681
S Rice 79.240 68.565 64.842 82.225 64.842
S Gibbon 75.902 65.970 66.527 DNF 65.970
P Dick DNF 72.134 67.393 66.212 66.212
S Andrews No Tx. 75.035 70.060 69.038 69.038
T Reade 80.060 DNF DNF 71.142 71.142
N Marshall 71.603 DNF DNF DNS 71.603
D Riddick 90.873 77.713 72.965 DNS 72.965
T Betts DNF DNS DNS DNS DNF
FOWLER   HOMES GROUP A ELIMINATIONS
         
Driver TOP 9 TOP 6    
R Travers 61.533 60.190    
R Ferguson 62.891 61.715    
S Rice 67.496 74.34    
H Wheelans 63.969 DNF    
S Andrews 68.292 DNF    
R Burt 75.139 DNF    
T Reade 83.983      
S Gibbon DNF      
P Dick DNF      
MOUTHFRESH   SUPERBOATS QUALIFYING
           
Driver Qual 1 Qual 2 Qual 3 Qual 4 Qual Time
R Coley DNF 69.646 58.537 DNF 58.537
N Berryman 62.512 61.092 58.958 DNF 58.958
P Caughey DNF 60.896 DNF 59.218 59.218
B Gray 75.721 63.956 63.567 59.983 59.983
A Hansen 73.611 60.162 75.731 No Tx. 60.162
D Sygidus 66.835 64.490 60.172 DNF 60.172
S Donald 70.544 64.312 60.560 82.781 60.560
T Sygidus DNF 61.757 60.666 DNF 60.666
B Briant DNF DNF 96.194 61.512 61.512
D Simmons DNF 64.857 62.714 DNF 62.714
P Thompson 74.026 69.372 67.622 68.691 67.622
K Roberts 89.016 87.848 83.829 73.263 73.263
MOUTHFRESH   SUPERBOATS QUALIFYING
           
Driver TOP 9 TOP 6      
P Caughey 58.171 55.768      
A Hansen 59.025 58.713      
S Donald 61.628 59.509      
N Berryman 59.931 59.966      
D Sygidus 62.398 DNF      
R Coley DNF        
B Gray DNF        
T Sygidus DNF        
B Briant DNF        

2017/2018 Altherm Window Systems NZ Championship

2017 / 2018 Season points to date

Stinger Boats Group B

                                             Rd 1     Rd2   Sub   Place        

P Haden                             30        26      56       2nd 

K Minnell                           29         22      51       5th       

D Reade                             28         29      57       1st

C Shaw                               26         18      44       7th

J Simmons                         25         21      46       6th 

H Wilson                             24        28      52       3rd=

R Thompson                      22        30      52       3rd=

K Beaver                                           25     25        8th     

B Schuler                                          24     24        9th 

G Reardon                                        20      20       10th

 

Fowler Homes Group A

                                             Rd1     Rd2    Sub   Place

O Siverton                          30        30       60     1st

R Travers                            29        24       53     3rd

S Gibbon                             28        29       57     2nd

R Burke                               26        00       26     14=-

S Rice                                   25        16       41     9th

A Ryan                                 24        21       45     5th

N Marshall                          22        28       50     4th

K Brenssell                          21        18       39     10th

C Tisdall                               20        22       42     7th=

H Wheelans                        18        25       43     6th

L MacMillian                       17        13       28     13th       

R Ferguson                         16        26       42     7th=

P Dick                                   15        15       30     12th

T Betts                                 14        12       26     14= 

S Latham                             13        20       33     11th         

T Reade                                             14       14     17th

D Riddick                                           17       17     16th   

 

Mouth Fresh Super Boats

                                              Rd1     Rd2    Sub     Place

P Caughey                           30        30       60     1st

S Newdick                           29        20       49     4th=

T Sygidus                             28        29       57     2nd  

B Briant                                26        24       50     3rd

A Hansen                             25        18       43     8th    

R Coley                                 24        25       49     4th=    

D Sygidus                             22        00      22     13th     

R White                                 21        00      21     14th     

N Berryman                         20        28      48      6th

R Murray                              18        26       44     7th     

D Simmons                          17        16       33     11th    

S Donald                               16        21       37     9th     

P Thompson                        15        17       32     12th     

B Gray                                    14        22       36     10th            

 

 

 

Times and results

Wanaka Round 1

 
 

Stinger Group B Qualifying            
               
# Name Qual 1 Qual 2 Qual 3 Qual 4 Qual 5 Qual Time
               
1NZ21 P Haden 63.311 43.857 70.861 45.369 44.775 43.857
9 D Reade 52.299 47.242 45.186 46.952 45.996 45.186
3NZ11 K Minnell 63.011 50.182 49.269 47.797 45.689 45.689
19 C Shaw 51.807 47.706 48.192 48.99 47.059 47.059
270 J Simmons 56.487 52.356 48.198 47.397 47.071 47.071
7 H Wilson 53.876 49.304 49.336 48.387 48.599 48.387
24 R Thompson DNF DNF 52.397 81.047 51.001 51.001
               
Stinger Group B Eliminations      
           
# Name Top 9 Top 6 Top 3  
           
1NZ21 Patrick Haden 44.189 44.734   1st
3NZ11 Kellie Minnell 47.623 45.241   2nd
9 Daniel Reade 45.897 45.868   3rd
           
19 Craig Shaw 46.029 46.283   4th
270 Jakeb Simmons 47.041 46.681   5th
7 Hayden Wilson 48.054 48.016   6th
           
24 Ray Thompson 49.344     7th
Fowler Homes Group A Qualifying            
                 
# Name Qual 1 Qual 2 Qual 3 Qual 4 Qual 5 Qual Time  
                 
1NZ30 O Silverton 92.354 42.966 43.657 42.147 42.291 42.147  
3NZ R Burke 46.798 45.043 57.648 42.927 42.691 42.691  
34 R Travers 50.085 43.92 43.211 42.815 42.837 42.815  
2NZ5 S Gibbon 46.265 42.818 43.076 DNF 43.302 42.818  
72 A Ryan 60.687 46.989 44.778 43.812 43.217 43.217  
686A S Rice 63.893 46.488 DNF 44.349 45.423 44.349  
12 N Marshall 55.22 44.696 58.845 44.404 44.367 44.367  
17 C Tisdall 47.109 45.715 45.162 45.032 44.692 44.692  
32 K Brenssell 68.888 47.754 46.162 44.989 46.247 44.989  
158 H Wheelans 51.274 69.172 45.885 45.431 45.82 45.431 10th
686 L MacMillan DNF 56.605 50.452 47.879 47.061 47.061 11th
151 R Ferguson 67.969 51.914 49.361 48.116 DNF 48.116 12th
47 P Dick DNF 65.244 54.172 51.39 DNF 51.39 13th
90 T Betts Tx Tx Tx 56.165 57.471 56.165 14th
77 S Latham DNF DNF DNS DNS 59.426 59.426 15th
Fowler Homes Group A Eliminations        
           
# Name Top 9 Top 6 Top 3  
1NZ30 Ollie Silverton 41.988     1st
34 Ross Travers 42.667     2nd
2NZ5 Simon Gibbon 42.711     3rd
3NZ222 Ric Burke 42.728     4th
686A Sean Rice 43.471     5th
72 Andy Ryan 43.595     6th
           
12 Neil Marshall 44.878     7th
32 Karl Brenssell 45.521     8th
17 Clayton Tisdall DNF     9th
Mouthfresh Superboats Qualifing            
                 
# Name Qual 1 Qual 2 Qual 3 Qual 4 Qual 5 Qual Time  
                 
1NZ68 P Caughey 43.805 40.312 39.311 38.789 39.527 38.789  
2NZ50 S Newdick 45.834 41.908 40.794 40.745 40.489 40.489  
52 B Briant 45.821 DNF 42.411 41.327 41.553 41.327  
88 N Berryman 52.335 43.876 41.394 DNF 42.19 41.394  
73 A Hansen DNS 54.591 42.603 41.747 41.718 41.718  
666A T Sygidus DNF 44.486 DNF 44.044 42.024 42.024  
666 D Sygidus 46.43 43.543 42.359 42.355 42.355 42.355  
80 R White DNF 45.855 51.342 42.391 42.52 42.391  
111 R Coley DNF 55.885 46.928 42.805 DNF 42.805  
43 R Murray 62.353 46.661 42.941 43.099 43.022 42.941 10th
99 D Simmons 48.897 45.242 44.202 45.103 44.313 44.202 11th
81 S Donald 66.539 46.788 49.143 45.979 45.167 45.167 12th
20 P Thompson 51.945 49.853 50.913 50.755 46.741 46.741 13th
434 B Gray 47.033 DNS DNF DNF DNF 47.033 14th
121 R Burt 48.698 DNS DNS DNS DNS 48.698 15th
Mouthfresh Superboats Eliminations      
           
# Name Top 9 Top 6 Top 3  
           
1NZ68 Peter Caughey 38.685     1st
2NZ50 Sam Newdick 40.045     2nd
666A Ted Sygidus 41.353     3rd
52 Blake Briant 41.373     4th
73 Aaron Hansen 41.432     5th
111 Rob Coley 41.634     6th
           
666 Darek Sygidus 41.681     7th
80 Robert White 43.404     8th
88 Nick Berryman 54.476     9th

 

Wanganui Round 2 

Stinger Group B Qualifying
             
# Name Qual 1 Qual 2 Qual 3 Qual 4 Qual Time
             
1NZ21 P Haden 60.786 56.989 60.529 55.221 55.221
6 T Edhouse 60.771 66.343 56.292 56.571 56.292
24 R Thompson 64.464 59.627 57.816 57.150 57.150
9 D Reade 62.838 57.514 57.248 DNF 57.248
3NZ11 K Minnell DNF 66.795 59.960 57.886 57.886
270 J Simmons 68.673 59.614 59.126 58.464 58.464
7 H Wilson 68.441 67.228 60.154 60.430 60.154
40 B Schuler 92.209 DNF 66.387 64.200 64.200
35 G Reardon 67.137 71.430 DNS DNS 67.137
14 K Beaver 90.337 DNF 74.888 DNS 74.888
Stinger Group B Eliminations
         
# Name Top 9 Top 6 Top 3
         
6 Tim Edhouse 57.571 56.163 56.577
7 H Wilson 60.179 60.422 56.939
9 D Reade 58.267 66.542 57.592
24 R Thompson 58.013 56.707  
1NZ21 P Haden 63.620 67.149  
14 K Beaver 60.249 DNF  
40 B Schuler 63.687    
3NZ11 K Minnell DNF    
270 J Simmons DNF    
35 G Reardon DNS    
Fowler Homes Group A Qualifying
             
# Name Qual 1 Qual 2 Qual 3 Qual 4 Qual Time
             
1NZ30 O Silverton 54.189 52.189 51.558 51.939 51.939
12 N Marshall 54.953 53.535 53.211 52.539 52.539
2NZ5 S Gibbon 64.712 53.910 52.561 53.019 52.561
34 R Travers 67.032 52.884 61.206 53.235 52.884
151 R Ferguson DNF 55.552 54.738 53.770 53.770
17 C Tisdall 56.678 54.759 54.115 54.032 54.032
158 H Wheelans 57.806 56.413 54.603 54.087 54.087
77A R Burt 65.769 54.263 DNS DNS 54.263
72 A Ryan DNF 55.228 54.734 61.749 54.734
77 S Latham 57.342 54.905 DNS DNS 54.905
32 K Brenssell 61.059 56.368 DNF 55.735 55.735
303 T Reade 61.657 60.289 61.107 56.801 56.801
27 D Riddick 63.165 60.832 57.809 59.159 57.809
57 S Rice 65.611 58.313 57.818 62.104 57.818
47 P Dick DNS 58.996 70.709 DNF 58.996
33 S Andrews DNS 83.917 63.686 59.835 59.835
686 L MacMillan DNF 65.948 DNF DNF 65.948
90 T Betts DNF DNF DNS DNS DNF
Fowler Homes Group A Eliminations
         
# Name Top 9 Top 6 Top 3
         
1NZ30 O Silverton 51.272 51.594 51.665
2NZ5 S Gibbon 52.626 52.060 51.675
12 N Marshall 52.435 52.397 51.810
151 R Ferguson 52.932 53.116  
158 H Wheelans 53.485 53.334  
34 R Travers 53.289 DNF  
17 C Tisdall 53.719    
72 A Ryan 55.011    
77A R Burt DNS    
Mouthfresh Superboats Qualifying
             
# Name Qual 1 Qual 2 Qual 3 Qual 4 Qual Time
             
1NZ68 P Caughey 52.026 DNF 49.363 48.134 48.134
2NZ50 S Newdick 52.879 49.009 48.307 48.766 48.307
52 B Briant 53.185 51.344 50.192 49.343 49.343
88 N Berryman 51.456 50.176 49.583 49.871 49.583
111 R Coley 61.091 53.481 51.989 51.182 51.182
43 R Murray 55.904 51.889 60.420 51.186 51.186
666A T Sygidus 56.597 53.195 52.293 51.647 51.647
434 B Gray 58.883 52.421 52.785 51.829 51.829
55 R Briant DNS 52.891 52.424 52.277 52.277
81 S Donald 59.039 54.361 52.333 52.451 52.333
73 A Hansen 56.421 DNS 52.820 57.010 52.820
20 P Thompson 61.492 56.406 64.063 60.295 56.406
99 D Simmons 56.700 57.254 DNS DNS 56.700
53 K Roberts DNS DNS 67.188 DNF 67.188
Mouthfresh Superboats Eliminations
         
# Name Top 9 Top 6 Top 3
         
1NZ68 P Caughey 47.967 48.151 47.555
666A T Sygidus 50.305 49.702 49.475
88 N Berryman 49.147 49.451 49.516
43 R Murray 49.926 49.769  
111 R Coley 50.602 50.082  
52 B Briant 49.876 50.116  
434 B Gray 50.603    
81 S Donald 51.037    
55 R Briant 51.155    

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 1 Meremere Results

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 1 Meremere Results 

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 1 Meremere Points

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 1 Meremere Points

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 2 Wanganui Results

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 2 Wanganui Results 

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 2 Wanganui Points

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 2 Wanganui points

2016 UIM Worlds

2016 UIM Worlds

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 3 Taranaki Results

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 3 Taranaki Results

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 3 Taranaki Points

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 3 Taranaki Points

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 4 Hastings Results

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 4 Hastings Results

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 4 Hastings Points

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 4 Hastings Points

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 5 Wanganui Results

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 5 Wanganui Results

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 5 Wanganui Points

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 5 Wanganui Points

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 6 Featherston Results

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 6 Featherston Results

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 6 Featherston Points

PSP 2016 Jetsprint Champs Round 6 Featherston Points